Prezydent podpisał ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem będzie działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców i ich rozwoju w obszarze Przemysłu 4.0.
Platforma Przemysłu Przyszłości ma wspierać przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej – w zakresie procesów, produktów i modeli biznesu. Transformacja ma bazować na wykorzystaniu rozwiązań z obszaru automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii ICT i pokrewnych.
Platforma będzie proponować rozwiązania technologiczne z obszaru Przemysłu 4.0, a także zapewniać niezbędne wsparcie zarządzania zmianą, wiedzą i innowacjami. Dlatego też, jednym z kluczowych działań Platformy będzie upowszechnianie wśród przedsiębiorców wiedzy z zakresu Przemysłu 4.0 i – co za tym idzie - istotnego dla Fundacji budowania świadomości kadry menadżerskiej co do potrzeby wprowadzania daleko idących zmian.
Platforma Przemysłu Przyszłości będzie się koncentrować na informowaniu, demonstrowaniu, promowaniu, wspieraniu, szkoleniu i inicjowaniu działań budujących i rozwijających komponenty tworzące profil konkurencyjnego przemysłu przyszłości. Do jej zadań będzie należała integracja tych komponentów: budowanie kompetencji doradczych i sieci wsparcia oraz
koordynacja hubów cyfrowej innowacji, a także standaryzacja tych ośrodków.
Wsparcie to będzie udzielane przedsiębiorcom, podmiotom zarządzającym klastrami innowacyjnymi, podmiotom działającym na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerom społecznym i gospodarczym działającym na rzecz rozwoju.